Jak vybrat pánský svetr na podzim a jak o něj pečovat
Podzim je definitivně tu, ale musíme uznat, že zatím nám ukázal svou přívětivější tvář a dopřál nám krásná a slunečná odpoledne. Chladnými rány a večery se ovšem připomněl v plné síle. Také jste ve skříni začali pátrat po teplejším svetru tak akorát pro podzimní klima? Přinášíme tipy, jak vybírat pánské svetry, které zahřejí akorát a udělají parádu v každém outfitu.
Pulovr vs. cardigan
Koupit klasický svetr nebo stylový kardigan? A je mezi nimi nějaký rozdíl? Je, a jaký! Pulovr je pánský svetr bez zapínání, typicky s kulatým nebo véčkovým výstřihem. Vypadá skvěle k tričku, džínám a teniskám, ale zazáří i v elegantnějším provedení jako doplněk k obleku v chladných dnech. Seženete je jednobarevné i s různými vzory.
Cardigany mají hluboký výstřih a zapínání většinou na knoflíky a díky tomu se pohodlně oblékají. Kombinovat je můžete jak s košilí a kravatou, tak ve volném čase s tričkem a vycházkovou obuví. Vyrábí se tenké i z teplejších materiálů a stejně jako v případě klasického pulovru je seženete i ve verzi např. s copánkovým vzorem. Pánský cardigan ze silnějšího úpletu můžete během babího léta a hezkých podzimních dnů bez obav nosit třeba místo saka.
Nepodceňujte výběr materiálu
Asi pro vás nebude novinkou, že se vyplatí investovat do přírodních tkanin jako je bavlna, vlna, kašmír či mohér. Ale proč vlastně? Umělá vlákna jako je polyester, nylon nebo akryl se sice postarají o nízkou cenu svetru, pro celodenní a časté nošení úplně vhodné nejsou. Nejsou prodyšné a zároveň ani tolik nezahřejí, nedrží tvar a rychleji žmolkovatí. Pokud jste si vyhlédli svetr z umělého vlákna, vězte, že po pár vypráních bude vypadat, jako byste ho měli ve skříni dlouhé roky.
Mnohem lepšími svetrovými materiály jsou bavlna, vlna a kašmír, které vám díky termoregulačním vlastnostem poskytnou celodenní komfort. Bavlna je z této trojice nejméně hřejivá a využívá se spíše k výrobě pulovrů na volný čas. Pohlcuje vlhkost, ale pomaleji schne a pokud se zpotíte, může vám být nepříjemně chladno. Bavlněné kousky navíc do svých vláken pohlcují pot a tedy se musí častěji prát. Tím se samozřejmě zkracuje jejich životnost.
Vlna má naopak skvělé vlastnosti – je prodyšná a i pokud se trochu zapotíte, vyhnete se nepříjemně mokrým zádům. Po celodenním nošení stačí vlněný svetr většinou vyvětrat na čerstvém vzduchu. Vlnu pereme opravdu sporadicky, a to jen v případě viditelného znečištění. Pereme v jemném pracím prostředku určeném na vlnu a nejlépe v ruce.
A nakonec pár tipů, které vašim svetrům prodlouží krásu a životnost:
- perte při nižších teplotách, vlnu a kašmír pereme v ruce
- vyhněte se sušičce
- nikdy nesušte svetry na ramínku, vytahají se. Raději je nechte uschnout ve vodorovné poloze rozprostřené na ručníku
- svetry raději poskládejte a nevěšte na ramínka, vyhnete se tak nehezkým otlakům a vytahání
Nevíte si rady?
Není nic jednoduššího než nás kontaktovat a sjednat si schůzku.
Rádi vám se vším pomůžeme.